Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Trenčianske Mitice, okres Trenčín Hľadať
 
 

Príroda

Mitické Gaštany - Chránená prírodná pamiatka

V intraviláne obce (časť Zemianske Mitice)sa nachádza pozoruhodná skupina štyroch gaštanov jedlých (Castanea sativa). Stoja na juhovýchode exponovanom svahu vrchu Dúbrava medzi ovocnými stromami v záhrade domu číslo 224.

Najmohutnejší gaštan má obvod kmeňa v prsnej výške 4,46 m a priemer 1,42 m. Jeho vek bol odhadnutý až na 500 rokov. Je najstarším gaštanom jedlým v okrese Trenčín a pravdepodobne aj jedným z najstarších stromov okresu vôbec. Dva mladšie gaštany s obvodom kmeňa 2,95 m a 2,70 m majú do 200 rokov. Najmladší exemplár zasadil majiteľ pred 50 rokmi. K najstaršiemu gaštanu sa viaže povesť, že pod ním táborili Turci.

V roku 1983 vyhlásili túto skupinu gaštanov za chránenú prírodnú pamiatku. Mitické gaštany majú prírodovednú a kultúrnohistorickú hodnotu pre svoj vek i rozmery (výška, priemer a obvod kmeňa). Z biologického hľadiska sa pokladajú za vzácne listnaté stromy, ktoré dosiahli v prsnej výške priemer nad 1,3 m. Tieto cenné cudzokrajné dreviny, ktoré majú svoj pôvod v južnej Európe, kde hubová choroba vyničila celé porasty gaštana jedlého, je ohrozená jeho existencia. Slovensko je jedinou krajinou, kde sa ešte nedostala nebezpečná hubová choroba a kde ešte dozrievajú plody tejto starej kultúrnej dreviny.

Kyselky

Vápencovo-dolomitické komplexy s dobrou puklinovou a krasovou priepustnosťou na južnom svahu Strážovských vrchov vytvárajú podmienky pre vznik minerálnych vôd. Tu na rašelinisku, ktoré prekrýva vrstvu hlín, v chotári bývalých Rožňových Mitíc sa nachádzajú minerálne pramene. Rašelinisko je chráneným prírodným výtvorom, známym pod názvom Mitická slatina (tieto pramene spomenul už Matej Bel).

Ťažobný vrt MP-1 o hĺbke 120 m. Priaznivé účinky pri poruchách zažívacieho traktu, pri zápalových ochoreniach močových ciest - vyústená a prečerpávaná na plnenie PET fliaš - známa ako Mitická perlivá, Mitická tichá. Voľný odber minerálnej vody pre občanov je možný i v altánku intravilánu obce, v časti Rožňové Mitice.

Altánok odberu minerálnej vody pre občanov Plniareň minerálnej vody

 


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Stará verzia stránky

webygroup
ÚvodÚvodná stránka